Meble kuchenne na wymiar Warszawa
 
JAKIE FRONTY MEBLI SĄ NAJTRWALSZE?

Załóżmy, że twoja kuchnia przechodzi generalny remont. Masz już w głowie wizję swojego kulinarnego królestwa. Stylistyka, kolory, rozkład – wszystko jest już ustalone. Zostały sprawy techniczne: dobór materiałów, dzięki którym twoja wymarzona kuchnia przybierze realne kształty. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tego etapu. To głownie od tego, jakie fronty wybierzesz zależy, jak długo będziesz się cieszyć efektami remontu. Nie chcesz przecież go powtarzać za rok lub dwa.

 

Lite drewno

„To co jest prawdziwe musi być piękne”. Miał kiedyś powiedzieć znany, angielski architekt Owen Jones. Choć nie miał na myśli drewna, czujemy się usprawiedliwieni cytując go w tym miejscu. Naturalnego drewna nie jest w stanie zastąpić żaden inny materiał. Jest ekologiczne i ma wiele przydatnych w kuchni właściwości.  Kuchnia wykończona drewnem niestety nie jest tania. Niepowtarzalny klimat, jaki drewno wnosi do pomieszczenia wart jest jednak poniesionych kosztów. Jak jest z trwałością? Drewniane fronty sprawują się świetnie nawet podczas intensywnego użytkowania. Pamiętajmy jednak o tym, że drewno to naturalny materiał, który „pracuje” przez cały okres użytkowania. Jego objętość dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniu: pęcznieje pod wpływem wilgoci i kurczy się, gdy jest zbyt sucho. Odpowiednio zaimpregnowany materiał nie powinien jednak sprawiać problemu. Drewno można też rzeźbić i szlifować. Pozwala to nie tylko na uzyskanie oryginalnych faktur, ale i na pozbycie się ewentualnych zarysowań.

 

Płyta MDF

Płyta MDF produkowana jest z drewnianych opiłków sprasowanych wraz ze specjalnymi związkami chemicznymi. Ma bardzo podobne właściwości do drewna: można ją giąć i tworzyć na jej powierzchni dekoracyjne żłobienia. Jest też od drewna znacznie tańsza. Trwałość tego materiału zależy od jego wykończenia. Może być to lakier, okleina lub fornirowanie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które opiszemy w osobnych podpunktach:

  • Lakierowanie

Lakier to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim firmy projektujące kuchnie nowoczesne. Gładkie, połyskujące powierzchnie doskonale komponują się bowiem z geometryczną, modernistyczną formą. Lakierowane fronty są bardzo praktyczne w użytkowaniu. To materiał wyjątkowo odporny na wilgoć i wysoką temperaturę. Trzeba jednak uważać na zarysowania, które dość trudno usuwa się z takiej powierzchni. Nie radzimy też wybierać lakieru w ciemnych barwach. Będą na nim widoczne nieestetyczne ślady palców.

  • Foliowanie

Płyta MDF pokryta folią PCV to jedna z najbardziej ekonomicznych metod na wykończenie kuchni. Do wyboru mamy fronty jednolite oraz imitujące usłojenie drewna. Takie meble posłużą nam wiele lat, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o ich odpowiedniej eksploatacji. Folia może się wypaczać i odbarwiać pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują umieścić w zabudowie np. piekarnik.

  • Fornirowanie

Fornir to okleina naturalna, wykonana z cienkich, drewnianych płatów.  Naklejony na płytę MDF do złudzenia imituje naturalne drewno. Na fronty fornirowane często decydują się więc osoby, które cenią urok litego drewna, ale nie mogą sobie pozwolić na wykończenie nim całej kuchni. Niestety fornir nie jest już tak trwały jak drewno. Decydując się na fornirowane fronty miejmy więc na uwadze ich podatność na zarysowania. Fornir nie najlepiej sprawdza się też w intensywnie nasłonecznionych pomieszczeniach.

 

Płyta wiórowa laminowana

Laminowanie polega na umieszczeniu na płycie specjalnego papieru z dowolnym motywem i zaimpregnowaniu go żywicą. Technika jest dość tania i pozwala na uzyskanie wielu wariantów kolorystycznych. Na plus wypada również trwałość tego rozwiązania. Fronty laminowane są odporne na wilgoć i wysokie temperatury. 

Płyta laminowana produkowana jest najczęściej w dużuch arkuszach, które następnie są docinane na wymiar, a ich krawędzie oklejane listwą PCV gr 2mm lub 1mm. Oklejona krawędz może wydawac się najsłabszym punktem tego frontu, jednak jeśli jest to zrobione na wyspecjalizowanych maszynach, a nie w garażu, to nie ma się czego obawiać - front jest bardzo trwały ... i niedrogi.

 

Jak widać wybierając fronty kuchenne musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, w jaki sposób będzie użytkowana kuchnia. Osoby, które planują umieszczenie piekarnika i okapu w zabudowie, lub mają kuchnię nasłonecznioną, powinny zrezygnować z frontów z płyty mdf foliowanej (folia PCV). W kuchniach utrzymanych w ciemnej kolorystyce nie sprawdzi się płyta mdf lakierowana w połysku. Najtrwalszym materiałem na fronty dla osób z małymi dziećmi to płyta laminowana i najlepiej w kolorze drewna. Liczymy na to, że nasz poradnik rozwiał większość waszych wątpliwości. W razie jakichkolwiek pytań nie wahajcie się jednak z nami kontaktować.